דיקור יבש

דיקור יבש/ דיקור מערבי הינו הליך ייחודי שפותח ונועד לטפל ולשקם רקמת שרירים.
הדיקור היבש המודרני התפתח מעבודתם של ד"ר ג'נט טרוול (רופאתו האישית של הנשיא קנדי) וד"ר סיימון דיויד, אשר מצאו שלשרירים יש נטייה להראות דפוסי כאב ייחודיים. לכאב זה אנו קוראים כאב מיו-פסציאלי.

דיקור נקודות ההדק
בשרירים מקוצרים, רגישים וכאובים אלו יהיו "נקודות הדק" trigger points. נקודות ההדק הינם אזורים רגישים לאורך השריר אשר יכולים לתת כאב מקומי בשריר וכן להשליך כאב לאזורים מרוחקים יותר.
הדיקור היבש משתמש במחט חוט דקה מאוד, אשר ע"י החדרתה לנקודת ההדק יוצרת "נגע" ברקמה. נגע זה גורם לגוף להתחיל בתהליך ריפוי וליצור את חידוש הרקמה הפגועה והחלפתה ברקמה חדשה ובריאה. כמו כן, דיקור "נקודת ההדק" או נקודת ה"קשר השרירי" לעיתים גוררת תגובת עיוות מהשריר, דבר העוזר באבחון הרקמה הפגועה. עיוות זה גם גורם לשריר להשתחרר, דבר המשפר את זרימת הדם לאזור בדרך להחלמתו.

ביסוס מדעי ויעילות
הדיקור המערבי, בשונה מהדיקור הסיני, מתבסס על מדע הרפואה ומחקרים אשר מבוצעים ע"י נירולוגים, אורתופדים ונאמני רפואת כאב. מחקרים מצביעים על יעילות הטיפול בדיקור למצבים של כאבי ראש, צוואר, גב תחתון ועוד. בנוסף, הדיקור נמצא יעיל מאוד בשיפור ביצועי ספורטאים וזאת ע"י הפחתת המתח השרירי הנובע מפעילות גופנית חוזרנית.
ניתן לומר שהדיקור הינו טיפול בטוח, ללא כאב משמעותי ובעל תוצאות מהירות, המיועד למגוון בעיות וכאבים על רקע שרירי. הוא מבוצע ע"י מטפלים אשר עברו הכשרה לכך.

דיקור יבש